Kanada sa posúva k obnoviteľným zdrojom

posted in: Trendy | 0

Kanada vyrobila približne 66 percent elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, tvrdí nová správa. Táto krajina je druhým najväčším výrobcom vodnej energie na svete, čo predstavuje 10% celosvetovej generácie.

Približne 60 percent elektriny v Kanade v roku 2015 bolo vyrobené vodnou energiou, pričom zostávajúca suma pochádza z veternej, solárnej a biomasy, podľa správy Národnej rady pre energetiku (NEB). Shelley Milutinovic, hlavný ekonóm predstavenstva, uviedol: “Kanadská vodná generácia umožnila, aby sa krajina stala jednou z popredných svetových lídrov v oblasti obnoviteľnej energie.
Keďže slnečné, vetrové a iné technológie sa stávajú konkurencieschopnejšími v súvislosti s nákladmi, očakávame, že v budúcnosti budeme pokračovať v ich zvyšovaní.

Iba päť ďalších krajín sveta – Nórsko, Nový Zéland, Brazília, Rakúsko a Dánsko – produkujú podobné alebo väčšie množstvo obnoviteľnej elektrickej energie. Vo svojej správe NEB uviedla: “Asi 60 percent kanadskej elektrickej energie pochádza z vodnej energie v roku 2015, zvyčajne z veľkých zariadení s nádržami.

Tento typ vodnej energie je cennou súčasťou kanadského mixu výroby, pretože ekonomicky ukladá energiu a zmierňuje výkyvy z viac prerušovaných obnoviteľných zdrojov. Projekty “run-of-river” nevyžadujú nádrže a menej narúšajú vodné toky, ale pracujú v oveľa menšom rozsahu.” Ako uviedla, kapacita veternej energie sa v období medzi rokmi 2005 a 2015 zvýšila 20-násobne.

Dodal však: “Prerušovanie výroby veternej energie je stále problémom pre rozsiahle prijatie. Jedným zo spôsobov, ako prekonať túto ťažkosť, je obchodovanie s elektrickou energiou so susednými jurisdikciami, ktoré pomôžu zmierniť kolísanie výroby. “Táto stratégia umožňuje Dánsku vyrábať 50% svojej elektrickej energie z veterných zdrojov.

Biomasa poskytla približne dve percentá elektriny v krajine, zatiaľ čo slnečná energia predstavovala iba 0,5 percenta.”Iné obnoviteľné technológie, ako sú veterné elektrárne na mori, prílivová energia a geotermálna energia, sa v Kanade nezaznamenali významný prírastok, ale stále majú potenciál,” uviedla správa. “Na západnom a východnom pobreží Kanady sa navrhujú projekty v oblasti veternej energie na pobreží a v Novej Škótsku už existuje zariadenie na výrobu energie s príkonom 20 megawatov.”