ECB sa chystá spomaliť a zmeniť tón

posted in: Trendy | 0

Tento týždeň sa stretnutie Európskej centrálnej banky týka len nepatrných zmien v prístupe, kde ide o hodnotenie ekonomickej aktivity. S francúzskym prezidentským plebiscitom naplánovaným na 7. mája sa zdá, že sa blíska na lepšiu budúcnosť.

Až doteraz oficiálny jazyk ECB uvádzal, že “riziká rastu sú naklonené k nevýhodám” a očakáva sa, že úrokové sadzby “zostanú v súčasnom stave alebo na nižších úrovniach po dlhšie obdobie a výrazne nad horizontom nákupov čistých aktív”. Zatiaľ čo sa v tomto prístupe nepredpokladá žiadna zmena, tón sa môže trochu zmeniť na vzostupný.

Zvyšuje sa pocit, že ECB je vo svojom ekonomickom hodnotení optimistickejšia. “Posledné prichádzajúce údaje podľa môjho názoru posunuli rovnováhu rizík pre rast smerom k neutrálnemu teritóriu,” uviedol člen Brusenskej rady Benoit Coeure na podujatí v Bruseli 31. marca. “Súčasne však opatrenia súvisiace s infláciou v eurozóne Zostáva utlmená a naša plánovaná inflácia zostáva naďalej veľmi podmienená našou politickou pozíciou.

Ekonomika eurozóny vykazovala silný širokospektrálny rast, podľa prieskumu, ktorý ukázal, že podniky zaznamenali vyššiu aktivitu najrýchlejšie počas šiestich rokov, keďže nové objednávky zostali robustné. Indikátor nákupných manažérov Flash composite IHS Markit, považovaný za dobrú sprievodcu rastu, vzrástol na 56,7 z marca 56,4, čo je najvyšší od apríla 2011. Čítanie nad 50 znamená nárast.

Zatiaľ čo počas tejto týždňovej schôdzky môže dôjsť k nepatrným zmenám v tóne, väčšina ekonómov očakáva, že ECB ponechá menovú politiku na nezmenenej úrovni až do júnového stretnutia, kedy budú prezentované nové prognózy.

 

“S pokračujúcimi silnými údajmi v eurozóne veríme, že čoraz väčší počet guvernérov sa čoskoro dostane k tomuto názoru (bilancia rizík vo všeobecnosti vyvážená), čo pravdepodobne povedie k zmene v komunikácii na júnovom stretnutí, keď budú predložené nové predpovede personálu Eurosystému , “Píše Anatolij Annenkov, pozorovateľ ECB v Societe Generale Group, v poznámke. “Pre túto chvíľu pravdepodobne dominujú politické neistoty.”

Dôraz sa kladie na Francúzsko. “Aj napriek tomu, že očakávame, že ECB poskytne svoje prvé náznaky znižovania sa na júnovom alebo júlovom stretnutí, zdá sa byť veľmi nepravdepodobné, že ECB bude chcieť riadiť očakávania trhu medzi prvým a druhým kolom francúzskych prezidentských volieb”, Carsten Brzeski , Hlavný ekonóm Nemecka a Rakúsko v ING Diba, uviedol v poznámke.

zdroj: http://www.cnbc.com/