irsko brexit

9 z 10 írskych šéfov: Tvrdý Brexit je nevyhnutný

Takmer deväť z desiatich vedúcich írskych predstaviteľov verí, že tvrdý Brexit je nevyhnutný, zistí nový prieskum. Výkonná vyhľadávacia firma Merc Partners hovorila s 275 špičkovými írskymi podnikateľmi v celom rade odvetví, aby mohla predložiť výročnú správu výkonných očakávaní. Medzi zisteniami, 85% uviedlo, že tvrdý Brexit je nevyhnutný.

Po prvýkrát od začiatku prieskumu v roku 2012 menej ako polovica opýtaných uviedla, že si mysleli, že vyhliadky na írsku ekonomiku by mohli byť v budúcom roku lepšie ako v priebehu posledných 12 mesiacov. Súčasne však 54% respondentov uviedlo, že v tomto roku očakávali väčší nábor zamestnancov.

Ruth Curran, riadiaci partner pre spoločnosť Merc Ireland, uviedla, že spoločnosť sa spolu s firmou Amárach Research za posledných šesť rokov angažuje s írskymi vedúcimi pracovníkmi, aby preskúmala prvky, ktoré považujú za dôležité pre pokračujúce oživenie hospodárstva a otázky, ktoré sú Rozhodujúce pre ich rozhodovanie. Pani Curranová uviedla, že po prvýkrát sa v prieskume objavujú určité vnímané hrozby pre hospodárstvo. Brexit je považovaný za najväčšiu hrozbu, zatiaľ čo administratíva Donalda Trumpa v USA je tiež príčinou obáv pre šéfov firmy tu. 47% manažérov verí, že vyhliadky na írsku ekonomiku sú teraz lepšie v porovnaní s pred 12 mesiacmi, pričom 30% respondentov verí, že vyhliadky na budúci rok sú negatívne. 23% šéfov verí, že vyhliadky zostanú rovnaké.

Curranová celkovo povedala, že optimizmus je stále tam s perspektívou zamestnanosti, ktorá zostáva silná. Poznamenala, že viac ako polovica respondentov sa domnieva, že tento rok zamestná viac ľudí ako minulý rok. Povedala, že napriek rastúcim obavám z nedostatku bývania tu Írsko stále priťahuje veľa investícií, pretože stále zostáva veľmi atraktívnym miestom pre život, s dobrou kvalitou života, dobrými vzdelávacími systémami a silnou podnikateľskou kultúrou ktorý je príťažlivý pre aktívnych investorov.

Dnešný prieskum tiež ukázal, že 91% manažérov podporuje myšlienku automatického systému dôchodkového zabezpečenia, zatiaľ čo pani Curranová uviedla, že úroveň odmeňovania bude naďalej charakteristickou črtou diskusií v zasadacích miestnostiach.

zdroj: https://www.rte.ie/news/business/